Breaking News :

La mulți ani România! La mulți ani români de pretutindeni!

AUR acuză o nouă TRĂDARE de țară! George Simion: După închiderea minelor, vânzarea acțiunilor la Hidroelectrica este o nouă lovitură dată independenței energetice a României

Proteste masive în China împotriva dictaturii comunisto-medicale

Gheorghe Piperea: Nu vă supuneți! Fiecare va avea dreptul să cumpere doar acele produse pe care i le permite banca centrală!

Lista trădătorilor care au votat legile justiției în Senatul României!

Rușine! În timp ce jumătate de milion de români din Ucraina sunt călcați în picioare de autoritățile de la Kiev, coaliția PSD-PNL-UDMR pune steagul Ucrainei pe clădirea Guvernului Românei

Avocatul Gheorghe Piperea: Actul normativ care reglementează recensământul poate fi declarat în totalitate neconstituțional. Cum se ajunge la asta?

Summit-ul Mondial Covid: 17.000 de medici au denunțat politica sanitară. Dezvăluiri despre cea mai mare farsa sanitara!

George Simion (AUR), pe B1 TV: Ungaria încearcă să profite de războiul Rusiei împotriva Ucrainei pentru a crea o zonă de destabilizare în Ardeal

Adrian Pătrușcă: Monseniorul Viganò: Dictatura Sanitară a OMS face parte din „lovitura de stat globală” a Marii Resetări

Liderul senatorilor AUR, Claudiu Târziu, în Senatul României: LEGEA OFFSHORE este o victorie a asasinilor economici și o înaltă trădare a statului român

CNADZORUL, Ministerul Adevărului lui Arafat, e conceput după modelul lui Putin. CNA copiază sub acoperire Roskomnadzorul rusesc

IPOTEZA EXPLOZIVA IN SCANDALURILE ”DICTATURA MILITARA” SI ”CENZURA”: ”PROPUNERILE GUVERNULUI SUNT LUCRATURA RUSEASCA”

Camioanele au invadat Capitala Wellington și au blocat Parlamentul neo-zeelandez. Convoiul pentru Libertate proliferează din Canada și în Alaska, Europa și Noua Zeelandă. Cum va fi în București pe 27 februarie?

George Simion anunță un protest de amploare pe 27 februarie: “Hoții vor să dea un OUG noaptea”. Claudiu Târziu: “Atacurile cresc direct proporțional cu cât AUR ia elan pe scena politică”

Dictatura Covid lovită unde doare! AUR va anula toate amenzile date în perioada pandemiei, imediat după ce va ajunge la guvernare

OPRIȚI URGENT VACCINAREA COPIILOR! Citiți și DAȚI MAI DEPARTE! Apel al Federației Organizațiilor Ortodoxe PRO VITA din ROMÂNIA către Ministerul Sănătății, cadrele medicale, părinți, educatori și întreaga societate civilă

La mulți ani românilor cu ocazia Zilei Unirii Principatelor! Să dăinuie Neamul românesc de pretutindeni!

Această perioadă pe care o trăim o putem eticheta fără să greșim drept dictatură medico-economică impusă de Big Pharma

TEORIA CONSPIRAȚIEI este REALITATE: Virusul SARS-COV-2 a fost conceput în laboratoarele Wuhan cu finanțare din SUA asigurată prin dr. Fauci. DOCUMENTE MILITARE secrete ale Agenției speciale DARPA a SUA publicate de Project Veritas

NAZISMUL VACCINIST ÎN ACȚIUNE: Câini-lupi asmuțiți pe demonstranții anti-vaccin din Olanda se înfig năpraznic într-un manifestant. Visează Ciucă, Rafila și Arafat la așa ceva la București?

Romanian Global News urează românilor de pretutindeni “La mulți ani cu sănătate și bucurii!”

Camera Deputaţilor a votat inițiativa AUR de înfiinţare a unei comisii care să ancheteze achiziţiile publice făcute în pandemie de Ministerul Sănătăţii. PNL-Câțu și UDMR au votat împotrivă! Prietenii știu de ce!!!

Ticăloșia conducerii Comisiei Europene față de contribuabilii europeni, adică față de noi! Europarlamentarul Chris Terheș expune contractele dintre producătorii de vaccinuri și Comisia Europeană: Pagini NEGRE, pentru a nu se vedea clauzele

Senatorul Claudiu Târziu: Cine e vinovat pentru morții din spitale? De ce antiviralul oferit de George Becali, care salva vieți, a fost refuzat?

Cum a pus Big Farma mâna pe PSD! Cel mai mare partid din România nu mai este al românilor! Lista doctorilor sponsorizați de Pfizer: Rafila și Cercel abonați la banii Big Pharma

Incredibil! Lucian Bode a adus numai la acest sfârșit de săptămână pe puțin 20.000 de votanți pentru AUR!

Trompetele propagandei dictaturii Covid mituite de Iohannis, Orban și Câțu! Cine și cât a luat pentru manipularea populației!

Senatul francez a RESPINS proiectul legislativ antinațional al marxiștilor privind vaccinarea Covid obligatorie. Va avea Big Farma majoritate în Parlamentul României?

Manifestul contra vaccinării obligatorii a plecat spre toți parlamentarii din România. Continuăm strângerea de semnături! Comentarii ale românilor: „Vaccinarea este facultativă, libertatea este obligatorie!”

Avertisment: Nu participați la o lovitură de stat parlamentară, respingeți certificatul verde. În caz contrar, contrareacția majorității va fi imprevizibilă

România: Guvernul Cîțu a fost demis. 281 de parlamentari de la PSD, AUR și USR au votat moțiunea de cenzură inițiată de PSD

MANIFESTUL INTELECTUALILOR din România împotriva vaccinării obligatorii: Virgiliu Gheorghe, dr. Anca Nițulescu, dr. Mihaela Secară, dr. Geanina Hagima, dr. Mihai Tîrnoveanu, dr. Adrian Cacovean, Iulian Capsali și sute de alți semnatari. SEMNAȚI AICI

Serviciul de Sănătate Publică din Anglia recunoaște că vaccinul anti-Covid este ineficient: Persoanele vaccinate au murit din cauza variantei Delta la o rată mult mai mare decât persoanele nevaccinate

Peste 5.000 de medici din întreaga lume au semnat o declarație prin care acuză guvernele, corporațiile și asociațiile medicale de CRIME ÎMPOTRIVA UMANITĂȚII: Mii de oameni puteau fi salvați în timpul pandemiei dacă primeau tratamentul corect

Pe 2 octombrie ieșiți în stradă dacă vreți să mai fiți liberi! Dictatura medicală instaurată prin ticăloșia și complicitatea unora ca Iohannis, Câțu, Arafat, Rafila sau Cercel trebuie combătută ! Și dictatura lui Ceaușescu a căzut tot ieșind în stradă!

Parlamentarii AUR au protestat în Parlament deoarece PSD și PNL au blocat, încâlcând Constituția, votarea moțiunii de cenzură

În timp ce trompeta Big Farma de la București Florin Câțu vrea pașapoarte și la nuntă, guvernul britanic renunță la pașaportul anti-COVID

Studiu israelian: Imunitatea naturală este de 13 ori mai puternică decât cea conferită de vaccinul anti-COVID de la Pfizer. Alo! Trompetele Big Farma din România! Se aude?

Marcel Ciolacu: PSD ar putea vota o moțiune a AUR și USR pentru demiterea guvenului Câțu

În timp ce românii dorm, manifestații gigantice în Franța, Marea Britanie, Germania și Italia contra vaccinării forțate și pașaportului sanitar. Strigătul comun: LIBERTATE!

Marius Oprea: De ce cred că Florin Cîţu este ”acoperit” al Serviciilor. Între altele, pentru că nu putea spăla vase pentru 250.000 de dolari, cît l-au costat studiile în SUA

Zeci de mii de manifestanți anti-vaccin și dictatura Covid în Franța, pentru a șasea săptămână consecutive

Peste 8.000.000 de copii au fost uciși prin avort în România de către părinții lor și medicii care au operat avorturile, începând din 1990 și până azi

Dr. Virgiliu Gheorghe a produs un studiu asupra Covid-19. „Trecem printr-un război, iar acesta trebuie dus după legile războiului

Primul SONDAJ CURS după alegeri: Evoluţii spectaculoase în intenţia de vot, după doar două săptămâni

Un spion rus, fără imunitate diplomatică, a fost arestat în Roma în timp ce primea informații secrete de la un agent portughez, și el reținut. În România oare de ce nu sunt prinși spioni ruși?!

„MAREA RESETARE” a Lumii și rolul lui Donald Trump. Planurile unei „oculte mondiale” care vrea să instituie o dictatură medicală și un Guvern Mondial sub pretextul luptei contra Covid 19

februarie 1, 2023

Realizări excepționale ale Episcopiei Ortododoxe a Italiei, principala instituție de păstrare a identității românilor din Italia

01_eori_italia

Marți, 5 februarie a.c., în incinta Centrului Mariapoli, din localitatea Castel Gandolfo (RM), s-au desfășurat lucrările Adunării Eparhiale și ale Congresului Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei (EORI), transmite Romanian Global News.

 

Întrunită sub președinția Preasfințitului Părinte Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, avându-l alături pe Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania, Arhiereul Vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, acest organism statutar a examinat şi aprobat rapoartele de activitate ale sectoarelor Centrului Eparhial, execuția bugetară pe 2018 şi bugetul eparhiei pentru anul 2019. Alături de membrii clerici, monahi și mireni ai Adunării Eparhiale s-au aflat și preotese și alți mireni doritori, din parohiile eparhiei, numărul total al participanților ridicându-se la peste 830 de persoane.

Evenimentul a debutat cu slujba de Te Deum în cadrul căreia s-au adus mulțumiri lui Dumnezeu pentru binefacerile revărsate asupra Eparhiei Ortodoxe Române a Italiei în anul 2018 și s-a invocat binecuvântarea lui Dumnezeu pentru anul 2019. La final, Preasfințitului Părinte Siluan a adresat celor prezenți un cuvânt de întâmpinare.

În continuare Pr. Gabor Codrea, protopop de Tri-Veneto II, a susținut prelegerea: „Biserica – Centrul vieții spirituale a satului Românesc”.

Au urmat apoi întrebări și discuții legate de tema conferinței, precum și saluturile oficiale ale reprezentanților autorităților române și italiene prezente la eveniment. Înainte de a începe lucrările Sesiunii Ordinare ale Adunării Eparhiale, a fost prezentat un film retrospectiv cu activitățile din cadrul Eparhiei.

În continuare au avut loc Lucrările Sesiunii Ordinare ale Adunării Eparhiale.

În ceea ce privește Slujirea PASTORAL-MISIONARĂ, la finalul anului 2018, Episcopia Ortodoxă Română a Italiei, număra 256 de parohii (și alte 14 în formare), împărțite în 20 protopopiate; 4 mănăstiri, 2 schituri, 6 paraclise episcopale și 2 centre pastorale. Pe lângă parohii mai funcționează alte 127 locuri de slujire (filii), unde se săvârșesc periodic Sfânta Liturghie și/sau alte slujbe, și câteva misiuni în Centrele de Integrare Rrom. Numărul total al unităților pastoral-misionare se ridică astfel, prin mila și ajutorul lui Dumnezeu, la 417.

În cadrul Adunării Eparhiale s-a aprobat reorganizarea teritorială a protopopiatelor Triveneto I și II, Lombardia I și II, Piemonte I, Abruzzo și Campania Molise, înființându-se alte patru noi protopopiate (Piemonte III, Lombardia III și Triveneto III și Triveneto IV), și s-a a cordat statut deplin protopopiatelor: Sicilia, Puglia Basilicata și Abruzzo-Molise.

Pe parcursul anului 2018 s-au înființat 11 parohii și s-au săvârșit:

– 12 hirotonii întru preot și 12 hirotonii întru diacon; în total fiind 286 clerici (272 preoți și 14 diaconi);

– 8.542 botezuri;

– 1.580 cununii;

– 271 de înmormântări;

Între evenimentele mai importante ale acestui capitol din istoria Eparhiei noastre amintim faptul că:

– a avut loc hirotonia întru arhiereu a Preasfințitului Părinte Atanasie de Bogdania, arhiereul vicar al Episcopiei, s-a săvârșit o sfințire de biserică (Ostia 1);

– s-au binecuvântat 6 iconostase;

– s-au inaugurat 2 noi lăcașuri de slujire;

– s-a organizat, la nivel eparhial, Săptămâna Misiunii, în perioada 18–24 iulie, cu participarea unei echipe de preoți și profesori de la Galați împreună cu Maica Sofronia și Diaconul Sorin Mihalache de la Iași; s-a organizat, la Bologna, de către Centrul de Studii Teologice Sfântul Dionisie Exiguul al episcopiei, a II-a ediție a Universității de Vară „Sfântul Maxim Mărturisitorul și Sfânta Mare Muceniță Ecaterina”, pentru formarea pastoral-misionară continuă a clericilor și a soțiilor acestora.

În ce privește Activitatea SOCIAL FILANTROPICĂ se remarcă următoarele:

– s-a continuat Proiectul Social de adopție la distanță „Brațele Părintești”, prin care în perioada 1 septembrie 2017–31 iunie 2018 s-au acordat 700 de burse de câte 30 de euro pe lună, pentru copii din România, Republica Moldova și Italia. Anul școlar 2018–2019 a început cu 766 de burse;

– s-a continuat proiectul „Ragazzi în gamba” (Tineri pe picioare), în colaborare cu Spitalul Gemelli din Roma, prin care se procură și se pun gratuit proteze persoanelor din România ce au rămas fără unul sau ambele membre inferioare sau superioare;

– s-a susținut și-n acest an programul PAM (Program de Asistență Medicală) – prin care se acordă asistență medicală gratuită persoanelor fără posibilități materiale, dar cu probleme grave de sănătate. Prin acest program, în 2018, au fost ajutate numeroase persoane (din Italia, România și Republica Moldova);

– s-a implementat proiectul: „Cărucioarele Speranței” – prin care Episcopia noastră vine în sprijinul persoanelor cu dizabilități motorii, achiziționându-le un cărucior performant. Pe parcursul anului 2018 au fost procurate 15 cărucioare pentru persoane din România, Republica Moldova și Ucraina;

– s-a implementat, prin Departamentul pentru Săraci și Pribegi, Proiectul „Desaga Milosteniei”, în întreaga Eparhie, prin care credincioșii din parohii sunt încurajați să strângă alimente neperisabile pentru a le distribui celor lipsiți și celor de pe stradă precum și familiilor cu mulți copii și cu o situație materială precară.

– a continuat a II-a ediție a Cursului de Formare a Voluntarilor în spitale, care a avut loc la Spitalul Tor Vergata din Roma. La acest curs au participat 9 voluntari. Alți 60 de voluntari au continuat cursurile de specializare organizate de Asociația ARVAS și sunt prezenți săptămânal în următoarele spitale din Roma:Bambin Gesu, Sandro Pertini, Policlinico, Umberto I, San Giovanni, Gemelli, Policlinico Tor Vergata și Casilino.

Opera socială din cadrul Eparhiei noastre (prin Centrul Eparhial, toate parohiile și mănăstirile), în anul 2018, a depășit prin jertfelnicia credincioșilor și cu ajutorul lui Dumnezeu, suma de 1 milion de euro.

Ca și în anii precedenți DEPARTAMENTELE CULTURAL ȘI DE TINERET au organizat mai multe activități, dintre care amintim:

– Proiectul „Stindardele Marii Uniri” – pe toată perioada anului, când 7 stindarde au parcurs toate parohiile Episcopiei noastre, iar în ziua de 1 decembrie, unul dintre ele a fost adus la Alba Iulia la marea manifestare legată de Anul Centenar. În fiecare parohie din Italia, la primirea stindardelor, s-au organizat evenimente locale liturgice (Te-Deum) și culturale (concerte, activități cu tinerii, etc.);

– Festivalul „Dor de Eminescu”, ajuns la a IV-a ediție (15-25 ianuarie);

– Festivalul „Zilele Portului Popular Românesc” – ajuns la a IX-a ediție (6-7 octombrie);

– „Zilele Limbii Române”, ajuns la a V-a ediție (31 august–8 septembrie);

– Festivalul de Colinde și Tradiții Creștine – „Colindul Sfânt și Bun”, ajuns la a VI-a ediție (luna decembrie);

– Congresul Aniversar NEPSIS – Italia, la împlinirea a 10 ani de la înființarea Frăției Nepsis a Tinerilor Ortodocși din Episcopie, cu o participare a peste 1000 de persoane din toată Italia (8 decembrie);

– „Festivalul Bucuriei”, ajuns la a X-a ediție, cu o participare a peste 800 de tineri;

– s-au mai organizat 26 de tabere pentru tineri, 8 „Școli de vară”, pe lângă parohii, 4 weekend-uri tematice, 22 de seminarii pentru tineri, 24 de excursii, 9 pelerinaje „Pe Urmele Sfinților” și 14 conferințe adresate tinerilor.

DEPARTAMENTUL PENTRU FAMILIE a organizat a II-a ediție a Zilei Familiei, Duminică 20 mai, în apropiere de Ziua Internațională a Familiei, moment care a fost marcat în mod special la Roma, dar și în parohiile din Lazio și din întreaga Eparhie, prin diverse manifestări.

Eparhia noastră are la Roma și o extensie a Facultății de Teologie de la București care în anul 2018 a început al doilea an universitar. La ora actuală sunt 57 de studenți dintre care 31 în anul II universitar și 26 în anul I universitar.

Pe plan MASS-MEDIA, s-au realizat:

– 4 comunicate de presă, 860 știri scrise și 42 știri audio.

– în colaborare cu Departamentul Editorial al EORI, s-a lucrat la două site-uri noi: Nepsis Italia (http://www.episcopia-italiei.it/nepsis) – și Merinde Pentru Suflet (http://www.episcopia-italiei.it/mps), și a fost lansată aplicația „Merinde pentru suflet” (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.merinde.pentru.suflet), destinată utilizatorilor de dispozitive mobile cu sistem de operare Android.

Pentru anul 2019 s-a propus continuarea tuturor proiectelor începute în anii precedenți precum și inițierea altor proiecte, dintre prioritățile pentru anul următor, amintim:

– formarea continuă a clerului și a celor implicați în slujirea pastorală, misionar-catehetică, socială și cultural-educativă a Bisericii.

– implicarea sistematică a preoteselor, alături de soții lor, preoții, atât în catehizarea și educarea copiilor și a tinerilor, cât și în slujirea socială și culturală.

– responsabilizarea și implicarea tuturor clericilor din fiecare protopopiat, prin desemnarea lor ca și corespondenți ai departamentelor din cadrul sectoarelor Centrului Eparhial, ceea ce va crea o rețea de colaboratori ai fiecărui consilier.

– implicarea mirenilor – voluntariatul. Numărul mare al credincioșilor și, odată cu aceasta, al solicitărilor îndreptate spre preot, la nivel parohial, pe de o parte, și numărul mare al parohiilor și creșterea solicitărilor îndreptate spre Centrul Eparhial, pe de altă parte, necesită implicarea cât mai activă a mirenilor în proiectele pastoral-misionare, catehetice, educative, sociale și culturale din parohii.

– intensificarea activității de cateheză în rândul copiilor, tinerilor și adulților, prin implicarea familiilor creștine, alături de clerici și de soțiile lor, deja angajați în această activitate;

– intensificarea proiectelor pentru copii și tineri, a taberelor și a școlilor de vară, cu formarea și implicarea unui număr cât mai mare de voluntari mireni;

– creșterea activității sociale pentru venirea în sprijinul celor săraci, a celor bolnavi, a celor din închisori, prin implicarea Comitetelor Parohiale, în frunte cu preotesele, și a tinerilor din parohii, și încurajarea voluntariatului;

– intensificarea solidarității și întrajutorării între parohiile mai mari și cele începătoare, aflate în zone defavorizate sau implicate în proiecte de construcție de biserică;

„Dăm slavă lui Dumnezeu pentru toate darurile Sale revărsate peste Episcopia noastră în anul 2018 și Îi cerem iertare pentru toate neîmplinirile sau greșelile făcute! Pentru viitor, ne rugăm Domnului ca și în anul 2019 să slujim cu râvnă și dragoste, spre slava Sfintei Treimi și spre propășirea Sfintei noastre Biserici, spre mai binele și unitatea neamului nostru și spre a noastră mântuire”, se arată în comunicatul Episcopiei.

paul

Read Previous

MRP în dialog cu comunitatea românească din Roma

Read Next

România include în bugetul de stat pentru 2019 fonduri necesare pentru Autostrada Unirii

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată.