Breaking News :

Avocatul Gheorghe Piperea: Actul normativ care reglementează recensământul poate fi declarat în totalitate neconstituțional. Cum se ajunge la asta?

Summit-ul Mondial Covid: 17.000 de medici au denunțat politica sanitară. Dezvăluiri despre cea mai mare farsa sanitara!

George Simion (AUR), pe B1 TV: Ungaria încearcă să profite de războiul Rusiei împotriva Ucrainei pentru a crea o zonă de destabilizare în Ardeal

Adrian Pătrușcă: Monseniorul Viganò: Dictatura Sanitară a OMS face parte din „lovitura de stat globală” a Marii Resetări

Liderul senatorilor AUR, Claudiu Târziu, în Senatul României: LEGEA OFFSHORE este o victorie a asasinilor economici și o înaltă trădare a statului român

CNADZORUL, Ministerul Adevărului lui Arafat, e conceput după modelul lui Putin. CNA copiază sub acoperire Roskomnadzorul rusesc

IPOTEZA EXPLOZIVA IN SCANDALURILE ”DICTATURA MILITARA” SI ”CENZURA”: ”PROPUNERILE GUVERNULUI SUNT LUCRATURA RUSEASCA”

Camioanele au invadat Capitala Wellington și au blocat Parlamentul neo-zeelandez. Convoiul pentru Libertate proliferează din Canada și în Alaska, Europa și Noua Zeelandă. Cum va fi în București pe 27 februarie?

George Simion anunță un protest de amploare pe 27 februarie: “Hoții vor să dea un OUG noaptea”. Claudiu Târziu: “Atacurile cresc direct proporțional cu cât AUR ia elan pe scena politică”

Dictatura Covid lovită unde doare! AUR va anula toate amenzile date în perioada pandemiei, imediat după ce va ajunge la guvernare

OPRIȚI URGENT VACCINAREA COPIILOR! Citiți și DAȚI MAI DEPARTE! Apel al Federației Organizațiilor Ortodoxe PRO VITA din ROMÂNIA către Ministerul Sănătății, cadrele medicale, părinți, educatori și întreaga societate civilă

La mulți ani românilor cu ocazia Zilei Unirii Principatelor! Să dăinuie Neamul românesc de pretutindeni!

Această perioadă pe care o trăim o putem eticheta fără să greșim drept dictatură medico-economică impusă de Big Pharma

TEORIA CONSPIRAȚIEI este REALITATE: Virusul SARS-COV-2 a fost conceput în laboratoarele Wuhan cu finanțare din SUA asigurată prin dr. Fauci. DOCUMENTE MILITARE secrete ale Agenției speciale DARPA a SUA publicate de Project Veritas

NAZISMUL VACCINIST ÎN ACȚIUNE: Câini-lupi asmuțiți pe demonstranții anti-vaccin din Olanda se înfig năpraznic într-un manifestant. Visează Ciucă, Rafila și Arafat la așa ceva la București?

Romanian Global News urează românilor de pretutindeni “La mulți ani cu sănătate și bucurii!”

Camera Deputaţilor a votat inițiativa AUR de înfiinţare a unei comisii care să ancheteze achiziţiile publice făcute în pandemie de Ministerul Sănătăţii. PNL-Câțu și UDMR au votat împotrivă! Prietenii știu de ce!!!

Ticăloșia conducerii Comisiei Europene față de contribuabilii europeni, adică față de noi! Europarlamentarul Chris Terheș expune contractele dintre producătorii de vaccinuri și Comisia Europeană: Pagini NEGRE, pentru a nu se vedea clauzele

Senatorul Claudiu Târziu: Cine e vinovat pentru morții din spitale? De ce antiviralul oferit de George Becali, care salva vieți, a fost refuzat?

Cum a pus Big Farma mâna pe PSD! Cel mai mare partid din România nu mai este al românilor! Lista doctorilor sponsorizați de Pfizer: Rafila și Cercel abonați la banii Big Pharma

Incredibil! Lucian Bode a adus numai la acest sfârșit de săptămână pe puțin 20.000 de votanți pentru AUR!

Trompetele propagandei dictaturii Covid mituite de Iohannis, Orban și Câțu! Cine și cât a luat pentru manipularea populației!

Senatul francez a RESPINS proiectul legislativ antinațional al marxiștilor privind vaccinarea Covid obligatorie. Va avea Big Farma majoritate în Parlamentul României?

Manifestul contra vaccinării obligatorii a plecat spre toți parlamentarii din România. Continuăm strângerea de semnături! Comentarii ale românilor: „Vaccinarea este facultativă, libertatea este obligatorie!”

Avertisment: Nu participați la o lovitură de stat parlamentară, respingeți certificatul verde. În caz contrar, contrareacția majorității va fi imprevizibilă

România: Guvernul Cîțu a fost demis. 281 de parlamentari de la PSD, AUR și USR au votat moțiunea de cenzură inițiată de PSD

MANIFESTUL INTELECTUALILOR din România împotriva vaccinării obligatorii: Virgiliu Gheorghe, dr. Anca Nițulescu, dr. Mihaela Secară, dr. Geanina Hagima, dr. Mihai Tîrnoveanu, dr. Adrian Cacovean, Iulian Capsali și sute de alți semnatari. SEMNAȚI AICI

Serviciul de Sănătate Publică din Anglia recunoaște că vaccinul anti-Covid este ineficient: Persoanele vaccinate au murit din cauza variantei Delta la o rată mult mai mare decât persoanele nevaccinate

Peste 5.000 de medici din întreaga lume au semnat o declarație prin care acuză guvernele, corporațiile și asociațiile medicale de CRIME ÎMPOTRIVA UMANITĂȚII: Mii de oameni puteau fi salvați în timpul pandemiei dacă primeau tratamentul corect

Pe 2 octombrie ieșiți în stradă dacă vreți să mai fiți liberi! Dictatura medicală instaurată prin ticăloșia și complicitatea unora ca Iohannis, Câțu, Arafat, Rafila sau Cercel trebuie combătută ! Și dictatura lui Ceaușescu a căzut tot ieșind în stradă!

Parlamentarii AUR au protestat în Parlament deoarece PSD și PNL au blocat, încâlcând Constituția, votarea moțiunii de cenzură

În timp ce trompeta Big Farma de la București Florin Câțu vrea pașapoarte și la nuntă, guvernul britanic renunță la pașaportul anti-COVID

Studiu israelian: Imunitatea naturală este de 13 ori mai puternică decât cea conferită de vaccinul anti-COVID de la Pfizer. Alo! Trompetele Big Farma din România! Se aude?

Marcel Ciolacu: PSD ar putea vota o moțiune a AUR și USR pentru demiterea guvenului Câțu

În timp ce românii dorm, manifestații gigantice în Franța, Marea Britanie, Germania și Italia contra vaccinării forțate și pașaportului sanitar. Strigătul comun: LIBERTATE!

Marius Oprea: De ce cred că Florin Cîţu este ”acoperit” al Serviciilor. Între altele, pentru că nu putea spăla vase pentru 250.000 de dolari, cît l-au costat studiile în SUA

Zeci de mii de manifestanți anti-vaccin și dictatura Covid în Franța, pentru a șasea săptămână consecutive

Peste 8.000.000 de copii au fost uciși prin avort în România de către părinții lor și medicii care au operat avorturile, începând din 1990 și până azi

Dr. Virgiliu Gheorghe a produs un studiu asupra Covid-19. „Trecem printr-un război, iar acesta trebuie dus după legile războiului

Primul SONDAJ CURS după alegeri: Evoluţii spectaculoase în intenţia de vot, după doar două săptămâni

Un spion rus, fără imunitate diplomatică, a fost arestat în Roma în timp ce primea informații secrete de la un agent portughez, și el reținut. În România oare de ce nu sunt prinși spioni ruși?!

„MAREA RESETARE” a Lumii și rolul lui Donald Trump. Planurile unei „oculte mondiale” care vrea să instituie o dictatură medicală și un Guvern Mondial sub pretextul luptei contra Covid 19

august 12, 2022

Primii absolvenți ai Extensiei de la Roma au depus jurământul în Anul pastorației românilor de peste granițe

Prima serie de absolvenți ai Extensiei de la Roma a Facultății de Teologie Ortodoxă „Justinian Patriarhul” a depus jurământul sâmbătă, în prezența Preasfințitului Părinte Siluan al Italiei, scrie Basislica.ro, preluat de Romanian Global News.

Au mai participat Preasfințitul Părinte Timotei al Spaniei și Portugaliei, Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania, și ministrul consilier Gheorghe Miloșan de la Ambasada României în Italia.

Părintele Decan Ioan Moldoveanu și Părintele Aurel Mihai, vicar administrativ al Arhiepiscopiei Bucureștilor, au oficiat slujba de Te Deum. După discursurile ierarhilor și reprezentanților facultății, studenții au semnat în cadru festiv jurământul depus în cadrul slujbei.
„Profesorii facultății noastre au făcut eforturi și sacrificii enorme (aproape benevol și voluntar), pentru a ține acest program viabil și funcțional, conștienți fiind că fac misiune creștină într-o lume din ce în ce mai înstrăinată de Dumnezeu și pe care o dorim adusă înapoi la Dumnezeu”, a declarat Părintele Decan Ioan Moldoveanu.
El a spus că festivitatea de sâmbătă s-a datorat în principal eforturilor Părintelui Aurel Mihai, care a fost și tutorele celor 26 de absolvenți.
„Au fost patru ani de muncă intensă, de jertfă din partea întregului corp didactic al Facultății de Teologie Ortodoxă a Universității din București, dar și de dedicare din partea acestor oameni plecați departe de casă spre a se împlini, cumva, și pe care Biserica noastră i-a sprijinit consecvent prin ierarhii și preoții noștri din vestul Europei”, a precizat părintele decan.
„Și, cum nimic nu este întâmplător, seria aceasta și-a început periplul academic în anul comemorativ al Patriarhului Justinian (2017), al cărui nume facultatea noastră îl poartă, și și-a încheiat studiile de licență în anul acesta, în care Biserica noastră omagiază pastorația românilor din afara României”, a adăugat el.
Decanul a spus că la reușita funcționării Extensiei de la Roma au contribuit consistent Părintele Patriarh Daniel, ierarhii Episcopiei Italiei, Părintele Vicar George Militaru și Părintele Horia Grădinaru, dar și responsabilii pentru internaționalizarea studiilor oferite de Universitatea din București, în frunte cu rectorii Mircea Dumitru și Marian Preda.
În septembrie va avea loc o nouă sesiune de admitere. Extensia de la Roma oferă program de studii în Teologie Pastorală la nivel de licență pentru românii din Diaspora.
Studenții își desfășoară cursurile în sălile puse la dispoziție de Institutul Pontifical de Studii Orientale din Roma și Universitatea Pontificală Toma d’Aquino (Angelicum).
„Am fost impresionat să văd cât interes există din partea mediului academic romano-catolic pentru Ortodoxia românească. Aici, numele Stăniloae avusese o contribuție fabuloasă”, a precizat Părintele Ioan Moldoveanu.
Extensia de la Roma a fost înființată în 2017, la solicitarea Mitropoliei Europei Occidentale, cu binecuvântarea Sfântului Sinod și a Părintelui Patriarh Daniel, cu sprijinul Ministerului Românilor de Pretutindeni și în cooperare cu Ministerul Educație Naționale și cu Universitatea din București.

Romanian Global News

Read Previous

Premierul Sloveniei, Janez Jansa, avertizează: UE se va prăbuși precum Iugoslavia, dacă se încearcă „impunerea unor valori imaginare europene” asupra națiunilor

Read Next

Avocat Gheorghe Piperea: Crimele contra marilor valori ale umanității sunt crime contra umanității, pedepsite de dreptul penal internațional