Proteste masive anti-război în Israel pe fondul intensificării conflictului cu Iranul
Surse ale Gândul.ro au afirmat, în exclusivitate, că șeful statului Nicușor Dan i-a chemat separat la o discuție pe Ilie Bolojan și Sorin Grindeanu, înaintea coaliției, pentru a le comunica numele viitorilor directori civili ai SRI și SIE, conform unor surse din presă, preluate de Romanian Global News.
Potrivit informațiilor sursei citate, președintele Nicușor Dan îi are în vedere pe avocatul Gabriel Zbârcea (pentru SRI) și pe diplomatul Marius Gabriel Lazurca (pentru SIE).
În cee ace îl privește pe Marius Gabriel Lazurca, fost ambasador al României la Vatican, în Republica Moldova, Ungaria și Mexic, acesta este privit cu suspiciune în anumite cercuri de securitate din cauza contactelor sale cu personaje apropiate Moscovei.

Între acestea se numără episcopul Marchel Mihăescu de la Bălți, episcop al care apaține de Biserica Ortodoxă Rusă, cunoscut pentru pozițiile sale staliniste și antiromânești, episcopul Nicodim Vulpe de la Edineț și Briceni, un cleric compromise și care ține de aceeași biserică rusă și chiar cu șeful Bisericii Ortodoxe Ruse la Chișinău, mitropolitul/colonel Vladimir Cântărean al Chișinăului, membru al Sinodului Patriarhiei Moscovei.

Un fapt fără precedent în diplomația românească este că Lazurca a devenit singurul membru al corpului diplomatic român decorat de o structură a Patriarhiei Moscovei, de către același Vladimir Cântărean, decorat la rândul său direct de către Vladimir Putin. Această „coincidență” ridică serioase întrebări despre loialitatea sa și despre oportunitatea unei astfel de numiri la conducerea SIE.
Într-un moment în care România se confruntă cu provocări de securitate majore la granița de est, propunerea lui Nicușor Dan de a plasa în fruntea serviciului extern de informații un diplomat controversat, cu legături și recunoașteri din zona de influență rusă, riscă să devină o vulnerabilitate de securitate națională de maximă importanță pentru România.