Proteste masive anti-război în Israel pe fondul intensificării conflictului cu Iranul
În emisiunea „CE-I ÎN GUȘĂ, ȘI-N CĂPUȘĂ”, moderată de Cozmin Gușă la Radio Gold FM, jurnalistul Liviu Man a analizat ‘descălecarea’ lui Viktor Orban la Cluj și modul în care a aliniat liderii politici români, scrie https://solidnews.ro, preluat de Romanian Global News.
La sfârșitul săptămânii trecute, premierul maghiar Viktor Orban a făcut o vizită la Cluj-Napoca. Președintele UDMR, Kelemen Hunor, a organizat un așa-zis congres, prin care a vrut, de fapt, să demonstreze câtă putere are și cât de susținut este partidul său de către Viktor Orban. Acest gest poate fi interpretat drept un avertisment dat partenerilor din coaliție. Singura chestiune administrativă realizată în cadrul acestui congres a fost aprobarea strategiei partidului până în anul 2040. Acesta a fost un pretext prin care au fost adunați liderii români și maghiari pentru a juca sceneta organizată de UDMR. Emil Boc a afișat o gudurare excesivă, s-a furișat și strofocat să ajungă în proximitatea lui Viktor Orban. Același Emil Boc îl critică dur pe Orban pentru „pro-rusismul” său. În orice caz, Viktor Orban a reușit în ultimii ani, în repetate rânduri, să-i pună la punct pe liderii români, să-i critice ori umilească, să-i pună într-o postură de inferioritate față de el.