Preşedintele SUA, Donald Trump, a declarat că, deocamdată, nu ia în considerare trimiterea de rachete Tomahawk către Ucraina invocând potențialul de escaladare pe care aceste rachete le-ar putea avea, transmite Romanian Global News,
Trump s-a arătat rezervat faţă de planul Statelor Unite de a vinde rachete Tomahawk ţărilor NATO care le-ar transfera Ucrainei, spunând că nu doreşte escaladarea conflictului.
Ultimele sale comentarii, adresate duminică reporterilor aflaţi la bordul avionului Air Force One, indică faptul că rămâne reticent.
„Nu, nu chiar”, a răspuns Trump, în timp ce zbura spre Washington din Palm Beach, Florida, când a fost întrebat dacă ia în considerare un acord pentru vânzarea rachetelor. El a adăugat, însă, că s-ar putea răzgândi.
Rachetele Tomahawk sunt rachete de croazieră de înaltă precizie, utilizate în principal de marină și forțele aeriene, pentru atacuri precise asupra țintelor terestre și maritime. Aceste rachete sunt proiectate pentru a fi lansate de pe nave de război, submarine sau avioane și sunt eficiente în atacarea unor obiective importante, precum baze militare, instalații sau infrastructură strategică.
Donald Trump nu vrea escaladarea războiuluii din Ucraina și nu va furniza Kievului rachete Tomahawk