Proteste masive anti-război în Israel pe fondul intensificării conflictului cu Iranul
În mod cu totul neașteptat, planu (planul lui Trump n.r.) vorbește de amnistie și schimb necondiționat de prizonieri. Este un al doilea motiv în lipsa căruia pacea nu era până acum un plan pentru cele două părți, scrie pe facebook europarlamentarul AUR, profesorul Gheorghe Piperea, preluat de Romanian Global News.
După pace, urmează să vedem niște țapi ispășitori americani și europeni. Acesta este motivul pentru care belicoșii (warmongers) au intrat în panică și nu vor pacea. Mai ales belicoșii europeni. Mai ales mincinoșii care au prelungit cu 3 ani și 8 luni războiul. Mai ales infractorii care au făcut bani din frică și război.
Mai ales “elita” românească, ajunsă la putere în mod ilegitim, prin frica de “ingerință străină” și propaganda de război.
Dar pacea va veni, iar pe ei îi va mătura de la putere.
Citiți și comentariul pe X al lui Marco Orio, analist independent:
“CIFRELE SUNT AICI — ȘI SUNT UN COȘMAR PENTRU ZELENSKI
Așadar, haideți să fim brutal de sinceri pentru o dată.
Chiar dacă luăm cea mai mică estimare posibilă — doar 7% din totalul ajutorului extern pierdut din cauza corupției — Ucraina a ars aproape 20 de miliarde de dolari din banii contribuabililor.
Nu 20 de milioane.
20 DE MILIARDE.
Și când aplici aceeași rată conservatoare de 7% ajutorului militar?
Arme și muniție în valoare de aproape 10 MILIARDE de dolari nejustificate — cea mai mare scurgere de pe piața neagră din istoria europeană modernă.
Și totuși, Zelenski îndrăznește să spună:
„Corupția este normală.”
Nu, nu este.
Este o amenințare la adresa securității naționale.
De aceea a explodat scandalul Mindich.
De aceea au fost închiși detectivii NABU.
De aceea Washingtonul este furios, iar Europa intră în panică.
Pentru că, dacă cifrele REALE vor ieși vreodată la iveală — nu 7%, ci 15-30%, cum șoptesc mulți experți din interior —
adevărul va fi exploziv:
Ucraina nu a pierdut doar războiul. A jefuit Occidentul în timp ce îl pierdea.
Și Europa?
Vor să trimită încă € 135 de MILIARDE, prefăcându-se că asta nu se întâmplă.
Asta e o nebunie.
Și oamenii care plătesc pentru asta nu sunt oligarhi —
Sunt contribuabili americani și europeni… și soldați ucraineni care mor pentru un regim care i-a jefuit orbește.
Scandalul nu se termină – abia începe”.