Breaking News :

Rușine! În timp ce jumătate de milion de români din Ucraina sunt călcați în picioare de autoritățile de la Kiev, coaliția PSD-PNL-UDMR pune steagul Ucrainei pe clădirea Guvernului Românei

Avocatul Gheorghe Piperea: Actul normativ care reglementează recensământul poate fi declarat în totalitate neconstituțional. Cum se ajunge la asta?

Summit-ul Mondial Covid: 17.000 de medici au denunțat politica sanitară. Dezvăluiri despre cea mai mare farsa sanitara!

George Simion (AUR), pe B1 TV: Ungaria încearcă să profite de războiul Rusiei împotriva Ucrainei pentru a crea o zonă de destabilizare în Ardeal

Adrian Pătrușcă: Monseniorul Viganò: Dictatura Sanitară a OMS face parte din „lovitura de stat globală” a Marii Resetări

Liderul senatorilor AUR, Claudiu Târziu, în Senatul României: LEGEA OFFSHORE este o victorie a asasinilor economici și o înaltă trădare a statului român

CNADZORUL, Ministerul Adevărului lui Arafat, e conceput după modelul lui Putin. CNA copiază sub acoperire Roskomnadzorul rusesc

IPOTEZA EXPLOZIVA IN SCANDALURILE ”DICTATURA MILITARA” SI ”CENZURA”: ”PROPUNERILE GUVERNULUI SUNT LUCRATURA RUSEASCA”

Camioanele au invadat Capitala Wellington și au blocat Parlamentul neo-zeelandez. Convoiul pentru Libertate proliferează din Canada și în Alaska, Europa și Noua Zeelandă. Cum va fi în București pe 27 februarie?

George Simion anunță un protest de amploare pe 27 februarie: “Hoții vor să dea un OUG noaptea”. Claudiu Târziu: “Atacurile cresc direct proporțional cu cât AUR ia elan pe scena politică”

Dictatura Covid lovită unde doare! AUR va anula toate amenzile date în perioada pandemiei, imediat după ce va ajunge la guvernare

OPRIȚI URGENT VACCINAREA COPIILOR! Citiți și DAȚI MAI DEPARTE! Apel al Federației Organizațiilor Ortodoxe PRO VITA din ROMÂNIA către Ministerul Sănătății, cadrele medicale, părinți, educatori și întreaga societate civilă

La mulți ani românilor cu ocazia Zilei Unirii Principatelor! Să dăinuie Neamul românesc de pretutindeni!

Această perioadă pe care o trăim o putem eticheta fără să greșim drept dictatură medico-economică impusă de Big Pharma

TEORIA CONSPIRAȚIEI este REALITATE: Virusul SARS-COV-2 a fost conceput în laboratoarele Wuhan cu finanțare din SUA asigurată prin dr. Fauci. DOCUMENTE MILITARE secrete ale Agenției speciale DARPA a SUA publicate de Project Veritas

NAZISMUL VACCINIST ÎN ACȚIUNE: Câini-lupi asmuțiți pe demonstranții anti-vaccin din Olanda se înfig năpraznic într-un manifestant. Visează Ciucă, Rafila și Arafat la așa ceva la București?

Romanian Global News urează românilor de pretutindeni “La mulți ani cu sănătate și bucurii!”

Camera Deputaţilor a votat inițiativa AUR de înfiinţare a unei comisii care să ancheteze achiziţiile publice făcute în pandemie de Ministerul Sănătăţii. PNL-Câțu și UDMR au votat împotrivă! Prietenii știu de ce!!!

Ticăloșia conducerii Comisiei Europene față de contribuabilii europeni, adică față de noi! Europarlamentarul Chris Terheș expune contractele dintre producătorii de vaccinuri și Comisia Europeană: Pagini NEGRE, pentru a nu se vedea clauzele

Senatorul Claudiu Târziu: Cine e vinovat pentru morții din spitale? De ce antiviralul oferit de George Becali, care salva vieți, a fost refuzat?

Cum a pus Big Farma mâna pe PSD! Cel mai mare partid din România nu mai este al românilor! Lista doctorilor sponsorizați de Pfizer: Rafila și Cercel abonați la banii Big Pharma

Incredibil! Lucian Bode a adus numai la acest sfârșit de săptămână pe puțin 20.000 de votanți pentru AUR!

Trompetele propagandei dictaturii Covid mituite de Iohannis, Orban și Câțu! Cine și cât a luat pentru manipularea populației!

Senatul francez a RESPINS proiectul legislativ antinațional al marxiștilor privind vaccinarea Covid obligatorie. Va avea Big Farma majoritate în Parlamentul României?

Manifestul contra vaccinării obligatorii a plecat spre toți parlamentarii din România. Continuăm strângerea de semnături! Comentarii ale românilor: „Vaccinarea este facultativă, libertatea este obligatorie!”

Avertisment: Nu participați la o lovitură de stat parlamentară, respingeți certificatul verde. În caz contrar, contrareacția majorității va fi imprevizibilă

România: Guvernul Cîțu a fost demis. 281 de parlamentari de la PSD, AUR și USR au votat moțiunea de cenzură inițiată de PSD

MANIFESTUL INTELECTUALILOR din România împotriva vaccinării obligatorii: Virgiliu Gheorghe, dr. Anca Nițulescu, dr. Mihaela Secară, dr. Geanina Hagima, dr. Mihai Tîrnoveanu, dr. Adrian Cacovean, Iulian Capsali și sute de alți semnatari. SEMNAȚI AICI

Serviciul de Sănătate Publică din Anglia recunoaște că vaccinul anti-Covid este ineficient: Persoanele vaccinate au murit din cauza variantei Delta la o rată mult mai mare decât persoanele nevaccinate

Peste 5.000 de medici din întreaga lume au semnat o declarație prin care acuză guvernele, corporațiile și asociațiile medicale de CRIME ÎMPOTRIVA UMANITĂȚII: Mii de oameni puteau fi salvați în timpul pandemiei dacă primeau tratamentul corect

Pe 2 octombrie ieșiți în stradă dacă vreți să mai fiți liberi! Dictatura medicală instaurată prin ticăloșia și complicitatea unora ca Iohannis, Câțu, Arafat, Rafila sau Cercel trebuie combătută ! Și dictatura lui Ceaușescu a căzut tot ieșind în stradă!

Parlamentarii AUR au protestat în Parlament deoarece PSD și PNL au blocat, încâlcând Constituția, votarea moțiunii de cenzură

În timp ce trompeta Big Farma de la București Florin Câțu vrea pașapoarte și la nuntă, guvernul britanic renunță la pașaportul anti-COVID

Studiu israelian: Imunitatea naturală este de 13 ori mai puternică decât cea conferită de vaccinul anti-COVID de la Pfizer. Alo! Trompetele Big Farma din România! Se aude?

Marcel Ciolacu: PSD ar putea vota o moțiune a AUR și USR pentru demiterea guvenului Câțu

În timp ce românii dorm, manifestații gigantice în Franța, Marea Britanie, Germania și Italia contra vaccinării forțate și pașaportului sanitar. Strigătul comun: LIBERTATE!

Marius Oprea: De ce cred că Florin Cîţu este ”acoperit” al Serviciilor. Între altele, pentru că nu putea spăla vase pentru 250.000 de dolari, cît l-au costat studiile în SUA

Zeci de mii de manifestanți anti-vaccin și dictatura Covid în Franța, pentru a șasea săptămână consecutive

Peste 8.000.000 de copii au fost uciși prin avort în România de către părinții lor și medicii care au operat avorturile, începând din 1990 și până azi

Dr. Virgiliu Gheorghe a produs un studiu asupra Covid-19. „Trecem printr-un război, iar acesta trebuie dus după legile războiului

Primul SONDAJ CURS după alegeri: Evoluţii spectaculoase în intenţia de vot, după doar două săptămâni

Un spion rus, fără imunitate diplomatică, a fost arestat în Roma în timp ce primea informații secrete de la un agent portughez, și el reținut. În România oare de ce nu sunt prinși spioni ruși?!

„MAREA RESETARE” a Lumii și rolul lui Donald Trump. Planurile unei „oculte mondiale” care vrea să instituie o dictatură medicală și un Guvern Mondial sub pretextul luptei contra Covid 19

septembrie 29, 2022

Dr. Predrag Balașevici, președintele Partidului Neamului Românesc din Timoc: „Ne confruntăm, la Bor, cu o catastrofă ecologică.”

O delegație a românilor din Timoc formată din dr. Predrag Balașevic, președintele Partidului Neamului Românesc din Serbia și Zavișa Jurj, președinte al Asociației „Ariadnae Filum” a făcut o vizită la Parlamentul României, la invitația grupului parlamentar AUR, în ziua de 15 februarie a.c., transmite www.afnews.ro, preluat de Romanian Global News.

Cu această ocazie, dr. Predrag Balașevic ne-a acordat un interviu.

Irina Airinei: Cu ce gânduri ați venit în România?
Predrag Balașevici: În România mă simt la mine acasă. Aici am studiat șapte ani, e țara mea mamă. Anul trecut am fost numai de două ori, în acest an este prima dată, din cauza pandemiei, când vin în România la invitația grupului parlamentar AUR.
Vrem să atragem atenția asupra distrugerii unei importante părți a zonei în care trăim de către o companie chineză care exploatează cuprul din zonă. Ne confruntăm, la Bor, cu o catastrofă ecologică. Situația noastră este atât de gravă și se agravează pe zi ce trece. Ideea mea este să informăm pe toți cei care sunt interesați de problema noastră, instituțiile Statului Român, Parlamentul (Camera Deputaților și Senatul), oamenii de bună credință, oamenii din presă, să preia și să ducă mai departe informațiile legate de soarta noastră acolo.
Oamenii care trăiesc din agricultură, pe pământul lor moștenit din părinți, nu mai pot să își continue viața, li se ia pământul pe nimic, sunt expropriați, nu se mai pot angaja la Bor pentru că firma chineză le ia pământul pentru exploatare și tot firma chineză a produs o catastrofă ecologică în zonă (cu sulfuri, cianuri). Oamenii se îmbolnăvesc din cauza poluării. Asta este o problemă foarte mare și toată zona este afectată, nu numai Borul și Maidanpec de unde se extrag cuprul și aurul. Deci toată zona este poluată. Chinezii care au venit, nu respectă legea din Serbia. Ei fac ce vor. Nu știu de ce se întâmplă lucrul ăsta, dar ei se comportă ca pe vremurile capitalismului sălbatic din secolul XVIII. În Serbia există o lege a exproprierii, este schimbată legea de câțiva ani, din 2016, lege prin care firmele străine pot să se folosească de legea exproprierii și să cumpere forțat de la oameni pământul, pe nimic.
Irina Airinei: Câți români sunt în Timoc?
Predrag Balașevici: Vreo 300.000 de români sunt în Timocul sârbesc în 200 de localități, dar declarați români sunt puțini, vreo 45.000 de frica repercusiunilor.
Irina Airinei: Dar dacă ar veni investitori români în Timoc?
Predrag Balașevici: Investitori români pot să vină și la ora actuală. Statul sârb Are niște legi care favorizează investițiile străine De exemplu dacă vine o firmă străină în Serbia și vrea să deschidă o fabrică, să zicem, în domeniul lemnului sau în alt domeniu, pentru fiecare angajat firma respectivă va primi 10.000 de euro bani de la statul sârb, dacă, de exemplu, sunt 100 de angajați, sumele sunt foarte mari. Există niște facilități și investitorii români pot să ajungă și astăzi la noi în Serbia dacă sunt interesați. Este păcat să nu se folosească o asemenea oportunitate. Mă uit ce fac ungurii de exemplu: ungurii, în ultimii ani, au investit milioane de euro de la Budapesta care au venit în Serbia în comunitățile lor, când este vorba de agricultură au subvenționat pe agricultorii unguri, adică fonduri la o venit prin niște fundații ungurești conduse de cetățeni sârbi de origine maghiară din Voivodina și au primit sume de bani în agricultură. Când este vorba de cultură, când este vorba de învățământ se primește mult de la statul ungar. Chiar acum au făcut o investiție, au făcut o bază sportivă de fotbal, Academia de fotbal la Bacica Topola din fondurile de la Budapesta, deci sunt exemple.
Irina Airinei: Care este situația învățământului în limba maternă în Timocul locuit de etnici români?
Predrag Balașevici: Există la Bor o singură școală unde se poate învăța limba română opțional, două ore pe săptămână și acolo toți copiii care s-au înscris, merg la școala asta și învață după ore, seara.
În afară de Bor mai există încă două localități dar este insuficient. Dacă părinții sunt interesați să înscrie copiii la școală sau dacă copiii vor să se înscrie, învățătorii și directorii școlilor descurajează părinții să-și înscrie copiii. Este ușor să îi înfricoșezi pe acești oameni să renunțe pentru ca să nu fie în afara unui sistem care funcționează… ei consideră că dacă noi cerem ceva pentru comunitatea noastră, noi sărim din acest sistem care există acolo și „Dacă ieșiți din acest sistem sunteți în bătaia vântului, expuși…”.
Irina Airinei: Ați avut discuții pe această temă cu autoritățile statului român?
Predrag Balașevici: Am fost primiți, cândva, la Ministerul Educației aici, în România și am discutat ce modalități și cum putem să ajutăm comunitatea noastră. Eu acuma vă spun părerea mea pentru că știu ce se întâmplă în teren. Pentru românii de acolo, pentru părinții copiilor din Serbia de Răsărit cel mai bun lucru ar fi să meargă copiii în sistemul școlar sârbesc dar să învețe limba română și istoria română în sistemul școlar sârbesc pentru că așa sunt educați românii de acolo. Dar să se predea cu adevărat și fără obstrucții, în toate școlile din Timoc.
Lecțiile online nu ar avea succes, ideile sunt bune dar noi ne gândim asupra impactului pe care l-ar avea lecțiile online și cum ar percepe românii de rând, oamenii simpli care nu au informații și nici dotare, asemenea lecții.
Irina Airinei: Cu autoritățile române care sunt relațiile?
Predrag Balașevici: Suntem foarte sprijiniți doar de Patriarhia Română, de Biserica Ortodoxă Română. Biserica Ortodoxă Română, Patriarhia României l-au ajutat pe părintele Boian să cumpere un spațiu comercial la Bor, un spațiu mare unde noi dorim să facem un Centru Cultural român cu muzee, cu săli de expoziții și unde organizațiile românești să aibă un sediu să ne desfășurăm activitățile deci numai din partea Bisericii Ortodoxe Române avem o susținere și un dialog pe care ni le dorim și de la alte instituții importante din România..
Irina Airinei: Aveți vreo publicație românească în Timoc?
Predrag Balașevici: Nu avem nici o publicație în Timoc, spre deosebire de Voivodina unde există ziarul săptămânal „Libertatea” care apare la Panciova. Dar despre noi nu se scrie.
Dar, pe de altă parte, sunt puțini români în Timoc care știu să citească limba literară română, românii din Timoc sunt români analfabeți, ei nu știu să scrie și să citească în limba română, în afară de studenții care sunt la studii în România și copiii care merg și învață în limba română.
Dumneavoastră știți problema noastră destul de bine dar vă dați seama câți ziariști din România cunosc problemele noastre sau presa română cât din ea este interesată. Înainte venea TVR de la Craiova sau de la Timișoara, mai veneau niște posturi private și mai făceau niște reportaje, acuma nu mai vine nimeni, acuma nimeni nu mai scrie despre noi. Îmi doresc să vină ziariști români în Timoc pentru a se documenta la fața locului. Îi așteptăm cu drag. Sper ca acest interviu să ajungă la cât mai mulți cititori români. Vă mulțumesc.

Romanian Global News

Read Previous

Avocatul Gheorghe Piperea despre Nürnberg II: Lucrători medicali din Germania au formulat o acțiune în anularea autorizației provizorii de punere pe piață a vaccinurilor experimentale anti-Covid. „VOM FI ȘI NOI ACOLO!”

Read Next

AUR cere eliminarea purtării măștii pe stradă. Demers în Parlamentul României!