În Ministerul Afacerilor Externe de la București au ajuns la principalele butoane persoane superficiale, motiv suficient pentru a nu ne mai tot mira că Ministrul Bogdan Aurescu promovează teme și convingeri paralele cu realitatea, scrie Dan Tomozei pe http://dantomozei.ro, preluat de Romanian Global News.
Un nou exemplu este dat de Ministerul Afacerilor Externe – Departamentul Consular, în documentul-răspuns referitor la petiția adresată MAE „cu privire la prestarea de servicii consulare în beneficiul cetățenilor români care se află în China”. Răspunsul a fost trimis inițiatorului petiției semnate de zeci de reprezentanți de familii de români rezidente în R.P. Chineză, Alexandru Poinar, având ca principală problemă și solicitare REDESCHIDEREA CONSULATULUI ROMÂNIEI DIN BEIJING.
Vorbesc despre dezinformare și bătaie de joc la adresa MAE și ministrului Bogdan Aurescu ținând cont de construcția documentului, minciunile promovate la nivel oficial, dar mai ales lipsa asumării acestuia! Să le luăm pe rând (vezi documentul integral la finalul textului).
Românii din China au lansat o petiție pentru normalizarea serviciilor consulare!
Deși a fost primit la Beijing, ieri, 11 Martie 2021, trimis cu poșta electronică de la adresa dmsc@mae.ro, care aparține Direcţiei Monitorizare și Suport Consular (DMSC), aflată în subordinea Departamentului Consular, documentul este datat ATENȚIE 16 Februarie 2021. Cu aproape o lună înainte de a ajunge la destinatar.
La asta să adăugăm faptul că Petiția a fost trimisă spre MAE la data de 9 Februarie 2021.
Pe scurt, MAE primește o petiție pe 9 Februarie, formulează răspunsul pe 16 Februarie, dar îl trimite abia pe 11 Martie!!!
Înainte de a ne opri asupra dezinformării și minciunilor oficiale, să trecem direct la finalul documentului asumat de DMSC, acolo unde apar două mâzgălituri anonime cu rol de semnătură, transmise „Cu considerație” și cu un „pentru” Directorul General. Altfel spus, din punct de vedere juridic, MAE nu asigură nici transparența, nici responsabilitatea!
Mai mult aici:
http://dantomozei.ro/2021/03/12/dezinformare-si-bataie-de-joc-pe-seama-mae-si-ministrului-aurescu/