Proteste masive anti-război în Israel pe fondul intensificării conflictului cu Iranul
Locuitorii din suburbiile sudice ale Beirutului au început din nou să-și părăsească locuințele luni, după ce Israelul a amenințat că își va extinde atacurile asupra capitalei Libanului, sporind temerile privind o nouă ofensivă asupra Dahieh, în ciuda unui armistițiu nominal, transmite https://www.middleeasteye.net, preluat de Romanian Global News.
Cel mai recent val de anxietate a urmat unei declarații a ministrului israelian al Apărării, Israel Katz, care a avertizat că „nu va exista calm în Beirut” dacă atacurile Hezbollah asupra forțelor israeliene și asupra nordului Israelului vor continua.
„Dahieh din Beirut nu este diferit de comunitățile din nordul Israelului – dacă nu există calm în nord, nu va exista calm nici în Beirut”, a spus Katz, referindu-se la zona dens populată din suburbia sudică a Beirutului.
Avertismentul a venit în contextul în care Israelul și-a intensificat în ultimele zile ofensiva terestră și aeriană în Liban.
Hezbollah a declarat că luptătorii săi încă se confruntă cu trupele israeliene în apropierea vechiului Castel Beaufort, fortăreața strategică situată pe un deal din sudul Libanului, la o zi după ce Israelul a afirmat că a cucerit-o și a arborat acolo steagul israelian.