Proteste masive anti-război în Israel pe fondul intensificării conflictului cu Iranul
De ce? Pentru că astăzi, economia îi dă guvernului Bolojan cel mai puternic vot de neîncredere din politică din 2010 încoace, scrie liderul senatorilor AUR, profesorul Petrișor Peiu, preluat de Romanian Global News.
- al treilea trimestru de scădere economică confirmat de Institutul Național de Statistica
- scăderea cu 1,7% a economiei în trimestrul I 2026 față de trimestrul I 2025
- accelerarea ratei inflației anualizate la 10,7%
- scaderea producției industriale cu peste 2% în trimestrul I 2026 față de trimestrul I 2025.
Este imaginea unei crize economice nemaiîntâlnite din 2010. Este rezultatul politicii economice a guvernului PSD-PNL-UDMR-USR, guvern condus de Ilie Bolojan.
Cum ar fi fost primită de public o moțiune de cenzură depusă astăzi, cu aceste date la bază ? Nu știu, nu sunt comentator politic . Doar îmi aduc aminte ca ăsta a fost planul inițial .
Și vă mai spun ceva: nu este o criză mondială sau europeană, este doar criza noastră, generată de ,, noi înșine ” , ignorând ,,prin noi înșine “!
De aici înainte las analiștii politici sa judece faptele și boții usr-isti sa susțină în continuare bolojenismul ca negare a realității…